הנשימה

אודות הנשימה

ביום יום השגרתי שלנו, רובנו נושמים נשימה רדודה ואיננו מנצלים את מלוא נפח הריאות שלנו. נושמים כי מערכת הנשימה פשוט עובדת ואנחנו לא ממש ממלאים את הריאות ולא מרוקנים אותן לגמרי.

פילאטיס קרא לנשימה "מקלחת פנימית". והיא באה לידי ביטוי בהרבה מצבים בחיים: כשחשים הקלה נושמים לרווחה… כשנבהלים עוצרים את הנשימה… משהו מדהים הוא עוצר נשימה…. וכשנתקלים בבעיה לוקחים נשימה עמוקה.

לכן, בתור הדבר הראשון שעשינו כשהגענו לעולם והאחרון שנעשה כשנעזוב… מומלץ בין לבין… מדי פעם לקחת שאיפה עמוקה ולמלא את הריאות, ובנשיפה ארוכה לרוקן אותן. פשוט לנשום.

מה קורה בנשימה?

בתהליך הנשימה אנו שואפים אוויר אל הריאות. משם הוא עובר אל מחזור הדם ובאמצעותו החמצן מגיע לכל תאי הגוף לצורך הפקת אנרגיה. בתהליך חילופי גזים, התאים קולטים חמצן ופולטים פחמן דו חמצני, שאותו אנו מוציאים בנשיפה, כך שנשימה היא בעצם חילוף חומרים: נכנס חמצן – יוצא פחמן דו חמצני.

מערכת הנשימה

מערכת הנשימה כוללת את דרכי האוויר העליונות (אף, פה ופתח קנה הנשימה) ודרכי האוויר התחתונות (המשך קנה הנשימה, הריאות והסמפונות). מערכת הנשימה ממוקמת בבית החזה, מאחורי הצלעות שמגינות עליה.

מתחת לריאות ממוקמת הסרעפת. זהו שריר בצורת אליפסה ש"יושב" מעל איברי חלל הבטן בצורה קמורה. שריר הסרעפת מחובר לצלעות התחתונות, עצם החזה ולחוליות עמוד השדרה המותני. כאשר לוקחים אוויר בשאיפה הסרעפת יורדת. מאפשרת לריאות להתמלא באוויר. בנשיפה מוציאים אוויר, הריאות מתרוקנות והסרעפת עולה.

לכל תרגיל בפילאטיס יש תבנית נשימה משלו (מתי לשאוף ומתי לנשוף) ולא תמיד זה פשוט ואולם כאשר מתמקדים בנשימה נכונה ומתרגלים, גוברת יכולת ההתמתחות של הגוף, יחד עם היכולת להרפות שרירים שאינם עובדים באותו רגע. נשימה עמוקה מסייעת להגדלת נפח הריאות ולשיפור צפיפות עצמות עמוד השדרה והצלעות (מעצם הלחץ של הריאות וה"משיכה" של הסרעפת). 

כאשר מבצעים תרגיל חדש ומאתגר, ישנה לעיתים נטיה לעצור את הנשימה. זה בדיוק מה שמקשה עוד יותר על ביצוע התרגיל ויש מתאמנים שבפירוש צריך להזכיר להם לנשום…. עצירת הנשימה גורמת למתח בשרירים, שעלול להחמיר תנועות והרגלי יציבה לא נכונה. שאיפת האוויר מזרימה חמצן אל השרירים והנשיפה מסייעת לגוף להיפטר מהפחמן. נשימה מתמשכת חיונית לזרימה בתנועה ולאיזון השרירים. 

לכן, על מנת לתרגל, אני מזמינה אתכם מדי פעם לעצור, להתיישב בנוחות ופשוט לקחת מספר שאיפות עמוקות פנימה. ממש למלא את הריאות עד שאין מקום. לעצור לרגע לספור 4…3…2…1… ולנשוף הכל החוצה… לאט ובשליטה… עד שהריאות ממש מתרוקנות לגמרי… כלוב הצלעות אסוף והבטן נשאבת פנימה בניסיון לרוקן עוד קצת… ושוב… כך 4-5 נשימות מלאות.

זה לכשעצמו עושה סוג של "איתחול" למערכת… מרגיע… וגם מתרגל את הריאות בצורה בריאה ונכונה.

בהצלחה!

ניווט מהיר באתר:

סטודיו באווירה ביתית

ארזה פילאטיס ממוקם בראשון לציון בקרבת רכבת ראשונים, ומציע סטודיו ביתי נעים ומזמין עם מתקנים חדישים ואווירה קצבית שמכניסה לפעולה.

ניתן לבחור בשיעורים קבוצתיים או ליחידים.

השאירו פניה באתר

(ניתן לשלוח הודעה בוואטסאפ)

לקבלת פרטים השאירו פניה:

טלפון: 054-7242588 (אפשר גם בוואטסאפ)

ארזה פילאטיס

אשמח לענות על כל שאלה

ניתן להשאיר פניה לקבלת שיחה חוזרת: